Barwione brzegi - piękno tkwi w szczegółach

Krawędzi wizytówek to ich najbardziej ignorowane elementy. Uwagę zwracają głównie wtedy, kiedy występują w nich rażące wady, takie jak nierówne cięcie lub niezamierzone wyszczerbienia. Barwienie krawędzi wizytówek powoduje, że zarówno w stosie, jak i indywidualnie wyglądają bardzo atrakcyjnie, szczególnie w korzystnych warunkach oświetleniowych.
Barwienie brzegów nawiązuje do tradycji introligatorskich, bo było kiedyś zabiegiem dodającym urody ważnym wydawnictwom książkowym. Nawiązuje też do sztuki jubilerskiej, bo tak jak biżuteria dyskretnie, ale znacząco podnosi urodę drobnych produktów poligraficznych, takich jak wizytówki.

Wizytówka z barwionymi brzegami przyciąga wzrok i nie pozwala od niej oderwać. Nie nudzi i dodaje powagi treściom, które nosi - warto spróbować.

Wizytówki z barwionymi brzegami

Podstawowe parametry produktu (szczegółowe informacje oraz informacje o niestandardowych zastosowaniach tej techniki chętnie prześlemy pocztą elektroniczną).

Papier (i inne nośniki)

Zabieg barwienia brzegów najlepsze efekty daje stosowany na kartonach gładkich, niefakturowanych i dobrze wyklejonych. Wskazane są też wyższe gramatury lub materiały kaszerowane. Efekt barwienia brzegów wzmocnić można stosując kontrastujące z kolorem wybarwienia kolory nośnika. Wybarwienia jasne będą, na przykład, najlepiej wyglądać na papierach w ciemnych kolorach.

Druk

Barwienie brzegów nie nakłada żadnych ograniczeń na dopuszczalne techniki druku. W grę wchodzi druk offsetowy i sitodrukowy w dowolnym modelu kolorystycznym.

Format

Standardowe formaty wizytówek to powszechnie przyjęty w Polsce format 50x90 mm oraz tzw. format europejski o wymiarach 55x85 mm. W praktyce coraz częściej projektuje się i wykonuje wizytówki w formatach innych, niż ogólnie przyjęte, choć warto pamiętać o ograniczeniach wymiarowych portfeli i etui, w których wizytówki są zwykle przechowywane.

Nakład

Wizytówki z barwionymi brzegami można wykonać już w nakłądzie 100 egzemplarzy. Warto pamiętać, że ze względu na niezależne od nakładów koszty klisz, blach, matryc i innych niezbędnych akcesoriów, cena jednostkowa produktu poligraficznego wraz ze wzrostem nakładu zwykle szybko maleje.

Uszlachetnienia

Zabieg barwienia brzegów można uzupełnić innymi technikami uszlachetniającymi, takimi jak hot-stamping, foliowanie z ewentualnym wybiórczym lakierowaniem UV, tłoczenie na wypukło lub letterpress oraz perforacja laserowa. Barwienie brzegów wykonać można przy użyciu folii pigmentowej (kolor bez metalicznego połysku), folii metalizującej w kolorach złotym, srebrnym i miedzianym (oraz kilku innych podobnych odcieni) oraz przy użyciu farb pantonowych, jeśli założenia projektowe wymagały będą uzyskania bardzo precyzyjnie dobranych kolorów.

Wykończenie

Ponieważ wizytówek z barwionymi brzegami nie można poddać procesowi zaokrąglania rogów, wymienione wyżej liczne techniki uszlachetniające wyczerpują w zasadzie możliwości modyfikacji tego rodzaju wizytówek.

Podobne produkty

Produkty i techniki, które można zastosować zamiast lub łącznie z wyżej opisaną